وبسایت ولایت

سخنان رهبر و مطالب گوناگون دیگر

وبسایت ولایت

سخنان رهبر و مطالب گوناگون دیگر

ناگفته هایی از زندگی سردار عزیز جعفری

سه شنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۵۷ ب.ظ
 
یاحق
 
 
عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های گذشته گواه خوبی بود تا برپایه آن بتوان معنی این گفتار را که فرمانده سپاه را «مالک اشتر علی» می‌نامند فهمید. 

فعالیت‌های سپاه به خصوص پس از دوران فرماندهی سردار جعفری به گونه‌ای بوده است که تمامی رسانه‌های معاند و دشمنان نظام با وجود دشمنی‌های بسیار بر تحول چشمگیر در این دوران اعتراف کرده‌اند. 

عمیق تر کردن برنامه‌ها و اقدامات سپاه، اعطای اختیارات بیشتر به سپاه در مناطق و استانها، افزایش زاید الوصف توانایی‌ها و قدرت بازدارندگی پاسداران انقلاب اسلامی از مهمترین مواردی بوده که در طی دوران فرماندهی سرلشگر جعفری در سپاه پاسداران به وقوع پیوسته است. و همین ویژگی‌ها بود که فرمانده کل سپاه را به مشهورترین فرمانده ایرانی در کشورهای خارجی اعم از دوست دشمن تبدیل کرده است.

به گزارش بولتن، در 10 شهریور ماه 86 دوره مسئولیت 10 ساله رحیم صفوی در فرماندهی سپاه به پایان رسید و «محمدعلی جعفری» که پیشتر فرمانده نیروی زمینی سپاه بود و در چارچوب سازمانی به نام «عزیز جعفری» مشهور است، از سوی فرمانده کل قوا به مسئولیت فرماندهی سپاه پاسداران انتخاب شد.
جعفری از چهره‌های مستقل و فرماندهان خوشنام و مقبول بوده وبا انتصاب او به فرماندهی سپاه، سه سال پس از ریاست مرکز تحقیقات راهبردی سپاه، وی به دلیل داشتن نگاهی جامع به سپاه، به ویژه زمانی که مورد هجمه تبلیغاتی دشمن قرار گرفته برای وجود سپاه و این تشکیلات عظیم بسیا سودمند و موثر واقع شد.
 
به دنبال این انتخاب برخی کارشناسان دو علت را در انتصاب وی به فرماندهی کل سپاه مطرح کردند.

نخست آن که با توجه به تجربه بالای وی در نبردهای نامتقارن و جنگ‌های نامنظم که جعفری از پایه ‌گذاران این گونه نبردها در سال‌های دفاع مقدس بوده و نیز افزایش تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله نظامی به ایران در آن زمان، انتصاب جعفری معطوف به این مساله بوده است و چون جعفری در دوران فرماندهی نیروی زمینی سپاه، بررسی و ارزیابی نکات ضعف و قوت آمریکا در حمله به افغانستان و عراق را مورد توجه داشته برای سمت فرماندهی کل سپاه مناسب بوده ‌است.
تحقیقاتی که نتایج آن به یقین در صورت حمله به ایران به کمک نیروهای نظامی کشور خواهد آمد.
اما دومین احتمال برای این انتصاب، سابقه حضور جعفری در مرکز تحقیقات راهبردی سپاه است. 

جعفری که سه سال رئیس این مرکز بوده‌است و درواقع مسئولیتی تحقیقاتی و پژوهشی داشته، بی ‌شک به اهمیت دانش و تخصص در نیروهای پاسدار واقف است و از همین رو با رویکردی مبتنی بر علم و تخصص به مجموعه تحت امرش می‌‌نگرد.

علاوه بر اینکه وی نه تنها دوره‌های عالی نظامی را گذرانده، بلکه دارای تحصیلات مهندسی در رشته معماری هم هست و از این جهت نگاه علمی ـ دانشگاهی بازتری نسبت به مسایل پیرامون کشور داشته است.

سردار جعفری به عنوان چهره‌ای خوشنام و مقبول در سپاه که سه سال ریاست را بر مرکز تحقیقات راهبردی سپاه تجربه کرده، دارای وسعت دید و نگرشی جامع به بخش‌های مختلف مجموعه تحت امر خود کرده ‌است.
تحلیل رسانه‌های بیگانه از انتصاب عزیر جعفری

انتصاب جعفری به عنوان فرمانده سپاه، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشت.
خبرگزاری فرانسه با غیر منتظره خواندن جابجایی اخیر در فرماندهی سپاه که به اعتقاد نویسنده آن،در «بحبوحه تنشهای روزافزون ایران با با غرب» صورت گرفت، این موضوع را با تهدیدات اخیر غرب علیه سپاه پاسداران مرتبط دانست.

خبرگزاری فرانسه افزوده است: هنوز علت این اقدام که بصورت غیر منتظره و پیش بینی نشده اعلام شد، مشخص نشده است،اما آیت الله خامنه‌ای با قدردانی از خدمت ارزشمند سردار صفوی به جانشین وی توصیه کرد پیشرفت فزاینده سپاه پاسداران را ادامه دهد.

از سوی دیگر شبکه الجزیره هم از تغییر فرمانده سپاه به اقدامی پیشدستانه برای مقابله با تهدیدات امریکا یاد کرد.
اما سی.ان.ان، از این تغییر در فرماندهی ارشد سپاه، اقدامی برای کاستن از فشارها تعبیر کرد.سی ان ان درباره فرماندهی جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اکنون فرمانده جدید دارد.

عزیز که بود؟
می گویند افراد بسیاری در دنیا و کشورما، بوده‌اند که وقتی مسوول یا وزیر ومدیر ارشد شده‌اند،مردم و همسایه‌ها ودوستان خود را فراموش کرده‌اند و یادشان رفته که، که بوده‌اند، کجا بوده‌اند و کدام محله زندگی کرده‌اند و پدر ومادر و همسایه شان که بوده است! به عبارت دیگر، کمتر کسانی هستند که وقتی مسوولیت دشوار و بزرگی را به عهده می‌گیرند همچنان زندگی و خلق و خوی خود را مانند قبل حفظ می‌کنند و خدمت به مردم برای آنها اصل است.
اما همسایه‌های سردار عزیز جعفری می‌گویند که او هنوز در همان محله زندگی می‌کند در جنوب شهر، و با این که فرمانده کل سپاه است و فرمانده قدرتمند یکی از مهمترین تشکیلات نظامی جهان است اما به اصطلاح عرف مردم کوچه و بازار، «عزیز» خاکی و افتاده است و بدون منم منم و قدرت نمایی با مردم وزندگی و محله و فامیل ارتباط برقرار می‌کند.

در استفاده از بیت المال، در رعایت حقوق مردم، در رسیدگی به امور مردم و آن چه از دستش بر می‌آید بسیار مراعات می‌کند و توجه دارد که حقی ضایع نشود.

او از کودکی طرفدار حقوق مظلوم بوده و برای حقوق مردم و نجات میهن بسیار کوشا بوده است. در جبهه‌های جنگ بارها مجروح شده و آماده بوده که جان خود را فدا کند. پس از سال‌ها فعالیت به عنوان رزمنده، بسیجی و فرمانده و شاهد شهادت بسیاری از همسنگران خود، فرصت این را یافته که در خدمت به مردم، در عرصه بازسازی کشور و حفظ نظام در دوره‌های مختلف تاریخ انقلاب مشارکت و حضوری موثر داشته باشد.
اگرچه عملکرد مطلوب داشتن و کسب رضایت مردم در جایگاه فرمانده کل سپاه و یک مسوول نظام و انقلاب، بسیار سخت تر از فداکاری در جبهه جنگ و برخورد با مردم و دفاع از حقوق همسایه و همشهری و هموطن است اما او مثل همیشه در خدمت گذاری و پذیرفتن مسوولیت‌های سنگین آماده است و سال‌ها جنگ و تلاش در کنار رزمندگان و شهدا، او را خسته نکرده است و همچنان با انرژی و شاداب، برای دفاع از انقلاب، تغییر ساختار و بهبود عملکرد ساختارهای نظامی سپاه ونهادهای تحت امر آماده است.
 
عزیز جعفری اکنون فرمانده سپاه است
محمدعلی جعفری ملقب به «عزیز» ۱۰در تاریخ شهریور ۱۳۳۶ در خانواده‌ای فقیر در یزد متولد شد. او با سختی دوران مدرسه و دبیرستان را طی کرد و دوران تحصیلات ابتدایی تا مقطع دبیرستان را در یزد به پایان رساند. درسال 56 در رشته معماری دانشگاه تهران قبول شد و هم زمان و فعالیت‌های سیاسی خود را نیز آغاز کرد.

عمده ترین فعالیت وی در این دوران، تشکیل انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران و راه‌اندازی کتابخانه اسلامی و گروه کوهنوردی در این دانشکده بود.
جعفری در جریان مبارزات مردم انقلابی تهران، همدوش مردم و دانشجویان، در تظاهرات شرکت می‌نمود و در آستانه پیروزی انقلاب نیز دستگیر شد و به زندان افتاد.

در سال 58 به عنوان نماینده دانشکده معماری در انجمن اسلامی دانشگاه تهران حضور داشت و در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران نیز فعال بود وهمراه با علی رضا افشار ـ معاون سیاسی وزارت کشور ـ به نمایندگی از سوی انجمن اسلامی به جمع تسخیرکنندگان سفارت آمریکا و گروگانگیری 52 دیپلمات پیوست.

عزیز جعفری در گزینش نخستین بسیج، قبول شد و چندی بعد در واحد پاسداران انقلاب فرهنگی خدمت خود را آغاز کرد.

عزیز جعفری پس از شروع جنگ به عنوان بسیجی به جبهه رفت.او عضو اطلاعات سپاه شد و به کردستان رفت و از خرداد 1360 رسما وارد واحدهای رزمی سپاه شد وبه عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه‌های عملیات غرب و جنوب حضور داشت و در این دوران چندین بار مجروح شد.
فرماندهی عملیات سوسنگرد، معاونت سپاه شوشتر، فرماندهی تیپ‌های عاشورا و الغدیر، فرماندهی قرارگاه‌های غرب، قدس و نجف بخشی از مسئولیتهای سردار جعفری در زمان جنگ تحمیلی می‌باشد.

 مشارکت در عملیات کربلای 4 و 5 که به مجروح شدن او منجر شد نقطه برجسته کارنامه جنگی عزیزجعفری است. جعفری پس از بهبودی به ستاد سپاه منتقل شد و در سمت معاون عملیات ستاد کل و سپس جانشین رئیس ستاد خدمت کرد و بعد از مدتی به فرماندهی نیروی زمینی سپاه رسید.

 او در سال ۱۳۷۱ مدرک کارشناسی ارشد در رشته معماری را دریافت کرد. تدریس در مرکز بلندپایه علمی نظامی دافوس از دیگر سوابق اوست.


کسانی که در جبهه‌های جنگ بوده‌اند و او را می‌شناسند عزیز را فرمانده‌ای شجاع، صبور، بی‌ادعا و فداکار و دقیق می‌دانند محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه در طول جنگ تحمیلی در وصف او می‌گوید: «عزیز جعفری دقیق ترین فرمانده ما در جنگ بود».

جعفری در آخرین سمت خود پیش از فرماندهی کل، سه سال به مرکز تحقیقات راهبردی سپاه رفت. وی با دارا بودن تحصیلات دانشگاهی و تجربه راه‌اندازی و حضور در این مرکز که به قول خود وی «مرکزی بوده برای فکر کردن با فراغت خاطر از مسئولیت‌های اجرایی که در آن نیروهای فرهیخته سپاهی مشغول به فعالیت هستند»، وی را به فرمانده‌ای با اعتقاد عمیق به علم و تخصص تبدیل کرد.

از خصوصیات بارز فرمانده سپاه پاسداران، توجه ویژه وی به جوانگرایی در مجموعه‌‌های تحت امر خود است.

فرمانده سپاه در جایی گفته است: «انقلابی ماندن سخت تر از انقلاب کردن است و ممکن است در این فضا افرادی که انقلابی بودند و در کنار امام بوده‌اند دچار مشکل شوند و در غربال انقلاب تصفیه شوند.»
وی در حوادث بعد از انتخابات نیز نقش خود را به عنوان مدافع انقلاب اسلامی به خوبی ایفا کرد و در جایی گفته بود: امروز تهدید اصلی را باید بشناسیم و بدانیم که دشمنان واقعی راه امام(ره) و شهدا چه کسانی هستند. امروز پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس باید تهدیدات جدید را بشناسند و خط شکن تهدیدات باشند....

او بارها تاکید کرده است که فرماندهان جوان جبهه جنگ نرم باید به عرصه‌های سیاسی و فرهنگی این میدان آشنا شوند و در هر مکانی که هستند، عکس العمل‌های مناسب نشان داده و روشنگری کنند.

سرلشکر جعفری ناآرامی‌های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران را «بزرگترین خطر برای محتوای نظام و انقلاب اسلامی در ۳۰ سال گذشته و حتی خطرناکتر از جنگ ایران و عراق ارزیابی کرد».

سپاه پاسداران در دوره جدید

تغییرات صورت گرفته در سپاه پاسداران بعد از انتصاب سردار جعفری چشمگیر و راهبردی است، برخی تغییرات ساختاری در سپاههای استانی ایجاد و تقویت چشمگیر بخش سایبری سپاه که در فضای اینترنت به فرماندهی پدافند سایبری مشهور شده و گوشه ایی از خدمات آن در سالهای اخیر در قالب عملیات گرداب ( سایتهای مستهجن ) و از کار انداختن شبکهء جاسوسی سایبری سیا ( فروردین 89 ) مشهود بوده، ورود و مقابلهء بسیج به بحث تهدیدات نرم، بدست گرفتن مسئولیت امنیت خلیج فارس و حضور در خلیج عدن، گسترش و تقویت نیروی هوافضای سپاه، برخی تغییرات در راستای گسترش اشراف اطلاعاتی سپاه ... از جمله این تغییرات بنیادین است.

بی شک یکی از مهمترین شواهد موفقیت مدیریت جعفری در فرماندهی سپاه، رضایت رهبر معظم انقلاب از عملکرد سپاه در شرایط بسیار بحرانی حوادث پس از انتخابات است چرا که چشم امید تمام بدخواهان و خالفان نظام و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی این اغتشاشات دوخته شده بود که سپاه با حضور قاطع خود نظام اسلامی را استوار نگاه داشت.

سردار جعفری چندی پیش، در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ با اشاره به تغییر و تحول اخیر ساختاری در سپاه پاسداران گفت: این تحولات اراده شخص مقام معظم رهبری بود که در راستای حفظ قوی تر و مطلوب تر انقلاب و نظام اسلامی صورت گرفته بود.
وی مقابله با تهدیدات نرم را مهمترین ماموریت سپاه‌های استانی عنوان کرد و گفت: تیپ‌های عملیاتی بسیج نیز در ذیل این سپاه‌ها قرار می‌گیرند چرا که محور اصلی آمادگی و مولفه اصلی قدرت در سپاه همین یگان‌های مردمی بسیج است.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه جدا بودن یگان‌های زمینی سپاه از بسیج آنها را تقویت نمی‌کرد، افزود: اینکه نیروی مقاومت بسیج هم کار نظامی بکند، اشتباه بود بلکه باید تمرکز اصلی بر روی تهدیدات فرهنگی و اجتماعی قرار بگیرد.

جعفری تاکید کرد: سازمانی پویا است که بتواند تغییرات شرایط محیطی را در خود اعمال کند و در سپاه نیز وقتی ماهیت تهدید عوض می‌شود، باید اثر خود را در درون سازمان بگذارد.

وی با بیان اینکه اولویت امروز مقابله با تهدیدات نرم و تهدیدات فیزیکی است که به دنبال آن صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: امروز زمینه برای کار فراهم شده و سپاه‌های استانی در اولویت هستند چراکه مقابله با تهدیدات نرم بر عهده این سپاه‌ها است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اهمیت توجه به حوزه‌ها و پایگاه‌های بسیج اظهار داشت: باید با اجرای طرح‌های مختلف از جمله آیه‌های تمدن و صالحین تحول در نشاط را در این حوزه‌ها شاهد باشیم.

جعفری اظهار داشت: ما از طرف مقام معظم ماموریم تا انسان‌هایی همطراز امام و انقلاب تربیت کرده و اشراف اطلاعاتی در ماموریت‌ها و تشکیل بسیج ده‌ها میلیونی را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری گفت: مقام معظم رهبری از اقدامات بسیج و سپاه در فرو نشاندن آتش فتنه، تقدیر کرده‌اند.
  • محمد علی بنائی

نظرات  (۲)

خدا حفظش کنه
همشو کپی کردممممممممممممم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی